منو
دفاتر نهاد
ویژه نامه
ربیع الاول، سومین ماه سال هجری قمری است. ربیع از ماده «ربع» و معنای اصلی این ماده به عدد چهار بازمی‌گردد و عرب به فصل بهار که یک چهارم سال است، ربیع گفته است. از آنجا که ماه ربیع الاول و ربیع الاخر در آغاز این فصل جای گرفته‌اند به نام این فصل موسوم شده‌اند. مسعودی می‌نویسد: سالی که این نامگذاری انجام شده مقارن با فصل بهار بوده ‌است.
آرشیو ویژه نامه ها
اطلاعیه


ویژه نامه

طلاق عاطفی: آژیر از بین رفتن رابطه همسران است.
برگزاری کارگاه معرفت افزایی در علوم پزشکی یاسوج
یکی از راهکارهای خروج از طلاق عاطفی، احترام گذاشتن و محبت بی قید و شرط زوجین به یکدیگر است. علت افزایش جدایی و طلاق در خانواده های ایرانی چیست؟ عوامل محیطی موثر بر طلاق عاطفی:

به گزارش روابط عمومی دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه وبیر احمد؛

در کارگاه معرفت افزایی ویژه کارکنان، استاد آبیار ، روانشناس ، مشاور خانواده و استاد دانشگاه به روابط زوجین ، عوامل بروز طلاق عاطفی و راهکار های بهبود این مسائل پرداختند

توجه توجه 

یک فایل pdf در پایین صفحه وجود دارد.برای دانلود روی فایل کلیک کنید.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

طلاق عاطفی چیست: آژیر از بین رفتن رابطه همسران است.

طلاق عاطفی مرحله‌ای از زندگی زناشویی است که اگرچه زن و شوهر رسماً از یکدیگر جدا نشده‌اند و حتی با هم دعوا نمی‌کنند، اما از نظر عاطفی فرسنگ‌ها با هم فاصله گرفته‌اند. جدایی عاطفی به مرور زمان ایجاد می‌شود و مانند ماری خطرناک بدون آن که زوجین متوجه شوند، زندگی‌شان را مسموم می‌کند؛ در چنین شرایطی زن و شوهر دیگر ارتباطی با هم ندارند و حتی ممکن است دیگر عاشق هم نباشند. امکان دارد این رابطه‌ی زناشویی به نظر دیگران همچنان سرزنده و پایدار باشد، اما واقعیت این است که این رابطه از درون متلاشی شده است و فقط پوسته‌ای از آن باقی مانده است.

طلاق عاطفی با نشانه‌های هشدار همراه است. یکی از نشانه‌های اولیه‌ی طلاق عاطفی این است که فکر می‌کنید همسرتان دیگر رابطه‌ای با شما ندارد، همسرتان پرمشغله‌تر، مضطرب‌تر و خسته‌تر از آن به نظر می‌رسد که بتواند حتی با شما حرف بزند. اما مشکل جای دیگری است، مشکل اینجا است که او سعی دارد چیزی را به شما بفهماند، اما شما قادر به شنیدن و درک آن نیستید.وقتی جدایی عاطفی بین زن و شوهر اتفاق می افتد و آن‌ها برای ترمیم رابطه شان هیچ اقدامی نمی‌کنند، کم کم از "همسر" تبدیل به "هم خانه" می‌شوند. یعنی زن و مردی تنها وجه اشتراک آن‌ها زندگی در یک خانه و نگهداری از فرزندان است. طلاق عاطفی نهایتا منجر می‌شود هرکدام از دو نفر در رابطه احساس تنهایی کند و این به معنی مرگ تدریجی عشق در رابطه است.

 

یکی از راهکارهای خروج از طلاق عاطفی، احترام گذاشتن و محبت بی قید و شرط زوجین به یکدیگر است.

علت افزایش جدایی و طلاق در خانواده های ایرانی چیست؟

متاسفانه طلاق به یک پدیده شایع در جامعه تبدیل شده و جوانان بسیار راحت تصمیم به طلاق می گیرند تا حدی که قبح طلاق در کشور ما شکسته شده است. در گذشته سنت و قواعد و قوانینی در خانواده ها حاکم بود و طلاق یک مسئله قبیحی محسوب می شد. یعنی افراد حداقل تا سال های ابتدایی زندگی با وجود مشکلات زیاد زندگی می کردند و با کوچکترین مشکلی طلاق نمی گرفتند.امروزه کانون خانواده مرکز امنیت زندگی افراد است و در صورت نبود آن، امنیت روحی و جسمی افراد آسیب خواهد دید.

بسیاری از افرادی که ازدواج می کنند در دوران مجردی خود دچار افسردگی ها و اضطراب ها بوده اند و وقتی در محیط کاری و اجتماعی قرار می گیرند با دیدن فرد مقابل، احساس آرامش می کنند درحالیکه این یک خطای ادراکی است. چراکه این هیجان فرد است که افسردگی او را پوشش می دهد. در نتیجه فرد تصور می کند با ازدواج با چنین شخصی به آرامش می رسد. مشکل از آنجایی آغاز می شود که پس از ازدواج پسر و دختر هیجان اولیه کمرنگ می شود و در نتیجه افسردگی و بهانه گیری ها دوباره خود را نشان خواهد داد.

در کنار افزایش آمار طلاق های رسمی شاهد افزایش طلاق عاطفی نیز در خانواده ها هستیم. دلیل این موضوع چیست؟

متاسفانه زوج های بسیار زیادی وجود دارند که در کنار هم زندگی می کنند اما با هم همراه نیستند. طلاق عاطفی دلایل متعددی دارد که اولین دلیل افزایش آن در میان خانواده ها، انتخاب نادرست همسر است. یعنی بسیاری از مسائل مهم و قابل توجه در انتخاب همسر رعایت نمی شود و تنها با یک برخورد و یا به اجبار ازدواج صورت می گیرد. البته در برخی موارد، همه مشابهت های لازم در ازدواج وجود داشته اما باز هم زوجین دچار سردی و طلاق عاطفی می شوند. دلیل این موضوع عدم آشنایی زوجین با انواع مهارت های ارتباطی و رفتاری و کلامی است که تاثیرات بسیار مخربی بر رابطه و روح و روان زوجین و به ویژه کودکان خواهد گذاشت.

زوجین چگونه می توانند مهارت های ارتباطی را در خود تقویت کنند؟

پیشنهاد می کنم زوجین برای زندگی مشترک خود سرمایه گذاری کنند و از فردگرایی خارج شوند، یعنی فکر نکنند اگر شاخه گلی برای همسر خود خریدند غرورشان خدشه دار می شود بلکه این کار موجب تقویت محبت و دوام و پایداری زندگی می شود. بسیاری از زوجین از گفتن یک جمله زیبا و محبت آمیز به همسر خود خودداری می کنند درحالیکه به زبان آوردن اینگونه جملات نوعی سرمایه گذاری برای آینده و در روزهای سخت زندگی است. یکی از راهکارهای دیگر برای تقویت ارتباط زوجین، وارد کردن هیجان به زندگی است. به عبارت دیگر وارد کردن هیجان به زندگی و رقم زدن اتفاقات غیرمنتظره برای همسر یکی از مسکّن های طلاق عاطفی است.

یکی از راهکارهای خروج از طلاق عاطفی، احترام گذاشتن و محبت بی قید و شرط زوجین به یکدیگر است. با این کار خیلی از مشکلات بین زوجین حل خواهد شد. گوش دادن به حرف های همسر و استفاده از جملات محبت آمیز و مثبت احساس عاطفی خوبی را در بین زن و شوهر ایجاد می کند.

عوامل محیطی موثر بر طلاق عاطفی:

ورود افراد نامناسب به منزل

 همان طور که حضور در مهمانی های نامناسب آسیب های مهمی به زندگی مشترک وارد می سازد، حضور انسان های بی پروا و بی تقوا، در منزل نیز دامی برای گمراهی خانواده است؛ روابط خارج از موازین شرعی و عرفی و  حضور بی قید و شرط افرادی با چشمهای ناپاک در فضای گرم و صمیمی خانه و خانواده اتفاقاتی را رقم می زند که جبران آن سخت و گاه غیر ممکن و است.

تولد فرزند

از عوامل خارجی طلاق های عاطفی، تولد فرزند است؛ تولد فرزند به همان اندازه که می تواند، امکان با هم بودن و با عشق زندگی کردن را افزایش تواند باعث غفلت زن و شوهر از یکدیگر و کمرنگ شدن روابط عاطفی شود.گاه تولد فرزند و رشد آن، به غفلت همسران از یکدیگر منجر می شود؛ اینچینن مهر و محبت و توجه به فرزند نو رسیده جای عشق ورزی همسران به یکدیگر را پیدا کرده، باعث می شود همسران کمتر به هم توجه کرده، به مسائل روحی و جسمی یکدیگر همچون قبل التفاتی نداشته باشند؛ گاه این بی توجهی ها تا آنجا ادامه پیدا می کند که پس از چندی زن و شوهر احساس جدایی عاطفی و دوری می کنند.گویا برخی زنان تنها برای رهایی از تنهایی ازدواج می کنند، از این رو زمانی که بچه دار می شوند خود را از تنهایی رها شده می بینند و در نتیجه دیگر به شوهر خود رسیدگی و توجه لازم را ندارند و در این هنگام زمینه های بروز فاصله بیشتر بین همسران ایجاد شده، بحران عاطفی گریبانگیر خانواده می شود. گاه ریشه این عدم توجه به همسر به رابطه نه چندان گرم زن و مرد قبل از به دنیا آمدن فرزندشان باز می گردد، به طوری که مادر با تولد فرزند ته مانده توجه خود را از شوهرش دریغ کرده و نقش مادری را جایگزین  همسری می کند و همه دلبستگی های خود را به وجود نیازمند کودک شیرخواره اش نثار می کند. آنچه مسلم است از رابطه عاطفی و درست زن و می شوهر است که نقش مهم و بی بدیل «مادری و پدری»، حاصل می شود؛ پس یادمان باشد همسران شایسته یقینا می توانند پدر و مادرهای نیکو و موفق باشند.

فرزند بیمار و عقب مانده

در برخی از خانواده ها، با تولد فرزندی دارای نقص یا مشکل، تمام شئون زندگی مختل می شود و گاه به همین دلیل بین زن و شوهر طلاق عاطفی رخ می نماید؛ از آنجایی که پدر یا مادر حاضر نیستند وجود چنین فرزندی را آنگونه که هست، بپذیرند؛ زندگی را بر خودشان و سایر افراد خانواده سخت و ناشکیبا می سازند و در نتیجه مسیر هموار زندگی را از حالت طبیعی و معمول به حالت بحرانی و غیر قابل تحمل منحرف می کنند. سدر صورت عدم درک درست از شرایط و ناآگاهی، امکان آرامش و رضایت پدر و مادر و فرزندان دیگر به حداقل می رسد و غم و اندوه و سرخوردگی زوایای ارتباطی اعضای خانواده را فرا می گیرد که حاصل آن چیزی نخواهد بود جز افسردگی، ناامیدی و دوری عاطفی.

بیماری طولانی مدت یکی از همسران

 در برخی خانواده ها، زمانی که یکی از زوجین به مدت طولانی با یک بیماری دست و پنجه نرم می کند، به جای آن که محبت و دلسوزی در میان خانواده افزایش یابد، سرمای شدید بی محبتی جایگزین عشق و صمیمیت می شود و هر چه بیماری زن یا شوهر بیشتر طول بکشد، به دلیل فقدان درک درست از شرایط، عدم وفاداری کامل، نداشتن آگاهی صحیح و تعهدات شرعی یا حتی احساسی نسبت به زندگی مشترک، همسر خسته و افسرده احساس می کند که دیگر نمی تواند خود را با شرایط جدید وقف دهد و به این دلایل یا دلایل بیان نشده دیگر، سایه سهمگین طلاق عاطفی باهمه ناملایماتش بر این زندگی حکم فرما می شود.

 

اینترنت و ماهواره

 اینترنت، ماهواره، فضاهای م