منو
دفاتر نهاد
ویژه نامه
ربیع الاول، سومین ماه سال هجری قمری است. ربیع از ماده «ربع» و معنای اصلی این ماده به عدد چهار بازمی‌گردد و عرب به فصل بهار که یک چهارم سال است، ربیع گفته است. از آنجا که ماه ربیع الاول و ربیع الاخر در آغاز این فصل جای گرفته‌اند به نام این فصل موسوم شده‌اند. مسعودی می‌نویسد: سالی که این نامگذاری انجام شده مقارن با فصل بهار بوده ‌است.
آرشیو ویژه نامه ها
اطلاعیه


مکان های دیدنی استان

یاسوج1
مکان های زیارتی استان

کهگیلویه و بویراحمد حدود 296 بقعه متبرکه دارد که به گفته مسئولان اوقاف و امور خیریه استان 86 امامزاده آن در حال بازسازی و مرمت است.

 توجه به بخش‌ های گردشگری، فرهنگی و دیگر عوامل به نسبت بخش مذهبی استان بیشتر بوده که سعی ما در این گزارش اعلام مکان‌ های گردشگری و مذهبی استان و معرفی چندین بقعه متبرکه در چند شهرستان استان است.

 وجود بقاع متبرکه بسیار و معرفی آنها به عنوان قطب مذهبی و گردشگری در ایام مختلف سال خصوصا تعطیلات نوروزی می تواند علاوه بر معرفی این مکان های مقدس، فرصتی برای رونق گردشگری مذهبی در این استان چهارفصل باشد.

*امامزاده بی‌ بی خاتونین (سلام الله علیها) سقاوه بویراحمد

اولین مقصد ما امامزاده بی‌ بی خاتونین است که شاید بتوان گفت در سنوات گذشته مورد بی‌ مهری‌ های زیادی واقع شده و تنها در یکی دو سال گذشته توجهی نه چندان رضایت‌ بخش با وجود ظرفیت‌ ها و موقعیت جغرافیایی آن شده است.

بقعه متبرکه امامزاده بی‌ بی خاتونین (سلام الله علیها) در وسط یک قبرستان تاریخی دوره اسلامی در ضلع شمال غربی روستای سقاوه از توابع شهر مارگون شهرستان بویراحمد سفلی قرار دارد این آبادی هفت کیلومتر با شهر مارگون و 80 کیلومتر با شهر یاسوج فاصله دارد.

مراسم نصب ضریح امامزاده

در وضعیت کلی بنای قدیم امامزاده در سال 73 توسط اداره اوقاف استان مورد مطالعه قرار گرفته که پس از تصویب و تأمین اعتبار نهایی حسب یک طرح جامع مهندسی در زمینی به مساحت بیش از 600 متر مربع در ابعاد 25*24 متر در چهار واحد متصل به‌هم تجدید بنا شد.

موقعیت جغرافیایی امامزاده را می‌ توان «کوه دوبند» در خاور، کوه سقاوه و منطقه «دره‌ گر» و میان‌تنگان در جنوب و غرب، روستای موگر «قباد» در مشرق، منطقه جوش و زنگوا در مغرب رودخانه سقاوه در کنار آبادی روان است.

به استناد نقل قول روستائیان و اعتقادات منطقه‌ ای امامزاده بی‌ بی خاتونین (سلام الله علیها) دو خواهر به‌ نام فاطمه صغری و وسطی و به نقلی دیگر زهرا خاتون و زبیده خاتون دارد که از اولاد و احفاد حضرت امام موسی کاظم‌(علیه السلام) هستند.

گفتنی است؛ شجره‌‌ نامه امامزاده بی‌ بی خاتونین (سلام الله علیها) به اعتبار مدارک موجود منتسب به اولاد و احفاد حضرت امام موسی بن‌ جعفر‌ (علیه السلام) است.

*امامزاده جعفر (ع) گچساران

بقعه متبرکه امامزاده جعفر (علیه السلام) در وسط روستای امامزاده جعفر از توابع بخش مرکزی شهرستان گچساران در فاصله 20 کیلومتری شهر دوگنبدان واقع شده است.

بنای قدیمی امامزاده با ابعاد 4×4 متر که تنها از یک واحد گنبد خانه که سقف آن را با چوب و برگ درختان پوشش داده‌ اند ، احداث شده است. بنای این زیارتگاه در سال 1377 توسط اداره اوقاف استان بطور کلی تخریب و طرح جامع آن در زمینی به مساحت 1000 متر مربع با ابعاد 12×12 متر احداث شد.

این مکان مقدس به لحاظ موقعیت جغرافیایی در مسیر جاده گچساران به شیراز یکی از بهترین مکان‌هایی است که در طول شبانه روز زائر زیادی دارد شجره‌نامه امامزاده به استناد اعتقادات محلی از اولاد و احفاد حضرت امام موسی کاظم (ع) است.

*امامزاده مختار (علیه السلام) بویراحمد

امامزاده مختار (علیه السلام) در روستایی با همین نام واقع شده که در سال 1376 توسط اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد به هیئت‌امنا ابلاغ شد که پس از ابلاغ این طرح تاکنون درصد خوبی از آن اجرا شده است.

بقعه متبرک امامزاده مختار (علیه السلام) مشهور به شاه مختار از امامزاده‌ های شاخص شهرستان بویراحمد است که در مدخل ورودی تپه دوگر روستای مختار در یک کیلومتری شمال غربی یاسوج واقع شده است.

انجام کارهایی چون سفت‌ کاری حرم و شبستان‌ ها، ساخت 16 رواق در حرم مطهر برای اسکان زائران، محوطه‌ سازی و خرید املاک و منازل اطراف حرم برای توسعه و گسترش حرم مطهر از جمله برنامه‌ های عمرانی این بقعه متبرکه است.

*امامزاده علی (علیه السلام) کهگیلویه

آستان مقدس امامزاده علی (علیه السلام) در روستای سادات شهرستان کهگیلویه با ارتفاع دو هزار و 140 متر از سطح دریا در دره‌ای معتدل و مرطوب و در فاصله 85 کیلومتری غرب یاسوج و 75 کیلومتری شرق شهرستان کهگیلویه واقع شده است.

نام آن ابوعلی یا آل علی و بنا به کثرت الفاظ در گویش محلی به «پیرا علی» سپس به «پیر علی» و اکنون به امامزاده علی سادات (علیه السلام) شهرت یافته و یکی از مشهورترین و معتبرترین مقابر بلاد جنوب است.

بنای بقعه شامل مجموعه‌ ای از حرم، صحن، ایوان و گنبد‌خانه است که در ضلع‌ های شمالی و جنوبی نیز دو صفحه ایجاد شده است.

در وسط این گنبدخانه مرقد مطهر این امامزاده واقع شده که روی آن را ضریح نفیس آب طلا دیده‌ ای محافظت می‌ کند.

در وضعیت فعلی این بنای کهن در 24 اسفند ماه 1335 به شماره 1033 جزء آثار ملی به ثبت رسید و همچنان در حیطه اقتدار سازمان میراث فرهنگی کشور قرار دارد و تاکنون با نظارت و کنترل این سازمان چندین مرحله تعمیر و مرمت شده ولی با این نظارت توسط هیئت‌ امنا و اداره‌ کل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد اداره می‌ شود.

این زیارتگاه که مدفن مطهر امامزاده علی سادات (علیه السلام) برادر ارشد امامزاده محمود(علیه السلام) از نوادگان امام محمد تقی (علیه السلام) است از زمان‌ های گذشته مورد توجه مردم با ایمان و مکانی برای تمسک و توسل اهل معرفت بوده است.

*امامزاده بی‌ بی حکیمه (سلام الله علیها) گچساران

مرقد و زیارتگاه امامزاده بی‌ بی حکیمه خاتون (سلام الله علیها) دختر بلافصل امام هفتم موسی‌ بن‌ کاظم (علیه السلام) در 81 کیلومتری جنوب گچساران در ضلع شرقی روستای بی‌بی حکیمه از توابع و روستاهای این شهرستان، حد فاصل بندر گناوه به مرکز گچساران (دوگنبدان) در میان تنگه‌ ای بزرگ و طولانی قرار گرفته است.

این مرقد مقدس در فضایی تقریبا دایره‌ ای شکل قرار گرفته است که در اصل فضایی باز و طبیعی بوده که در عمق کوهستانی صعب‌‌ العبور و منحصر به فرد ایجاد شده است به گونه‌ ای که سقف آن به شکل ناهمواری سنگ‌ تراشی شده و دیواره‌ های آن با سیمان زبره‌ کاری شده است.

آرامگاه بی‌ بی حکیمه (سلام الله علیها) دقیقا در نقطه مرکزی و وسط دایره قرار نگرفته و بیشتر به سمت شمال رفته است که در کنار این آرامگاه، قبر دیگری وجود دارد که بر اساس روایات معتبر این محل به گل‌ گل خاتون کنیز با نجابت و وفادار بی‌ بی حکیمه (سلام الله علیها) است.

در نزدیکی آرامگاه بی‌ بی حکیمه (سلام الله علیها) درب کوچکی به نام«باب‌ المراد» وجود دارد که به روایات متعدد ورودی غاری بوده که بی‌ بی حکیمه (سلام الله علیها) به همراه کنیز خود در آن پناه گرفته و از دست دشمنان پنهان شده بودند.

مرقد مطهر بی‌ بی حکیمه (سلام الله علیها) دختر بلافصل امام موسی کاظم(علیه السلام) یکی از پرآوازه‌ ترین امامزاده‌ های جنوب کشور بوده که همه ساله پذیرای زائران بسیار زیادی از جنوب کشور و کشورهای حوزه خلیج فارس و شیعه‌ نشین از جمله کویت، بحرین، امارات، قطر و دیگر کشورهای عربی از جمله لبنان، عراق، عربستان و سوریه است.

*امامزاده سید محمد (علیه السلام) سی‌ سخت

بقعه امامزاده سید محمد (علیه السلام) در فاصله دو کیلومتری روستای باستانی و متروکه کوخدان در دامنه کوهی در شهر سی‌ سخت مرکز شهرستان دنا بر تارک سفید و پربرف قله چهار هزار متری ایران (دنا) می‌ درخشد.

از بنای اولیه امامزاده هیچ‌ گونه عنصر متقن و مدرکی در دست نیست گویند عمارت قدیمی آن در ابعاد 6*4 متر به صورت خشت و گل احداث شده که بر فراز آن گنبدی کوتاه استوار گشته است.

به نقل از کتاب دائرة‌ المعارف شجره آل‌رسول جلد سوم نوشته سید علی موسوی‌ نژاد سوق در مورد این بقعه متبرکه چنین آمده است آگاهان محلی نقل کردند‌ بخش عمده‌ ای از منازل و تکایای مناطق پادنا و گچسار و اکثر قصبه‌ های این بلاد در زمین لرزه سال‌ های 1239 و 1269 هجری ـ قمری ویران شده است.

گفتنی است رودخانه پل کلو در جنوب شرقی آبادی روان و کوه‌ های دینار، کنج‌گاهی، زنگوئی در شمال شرقی و غربی آن قرار دارد.

*امامزاده بی‌ بی‌ رشیده (سلام الله علیها) چرام

امامزاده بی‌ بی رشیده (سلام الله علیها) در کثرت الفاظ به «بی‌ بی رشیده» شهرت دارد شاید هم نام واقعی یا کنیه ایشان «منذر» باشد در واقع هرچه باشد یکی از مقابر معتبر و با کرامت این بلاد است.

رودخانه تغار از دو کیلومتری شرق و رودخانه فصلی برم مرغابی چهار کیلومتری غرب‌ آبادی روان و کوه گرباجوبی در سه کیلومتری جنوب آن قرار دارد.

حرم بی‌ بی رشیده (سلام الله علیها) در سه کیلومتری شهر چرام مرکز شهرستان چرام در روستایی به همین نام قرار گرفته است.

*امامزاده عبدالله (علیه السلام) یاسوج

بقعه متبرکه امامزاده عبدالله (علیه السلام) در ضلع شمال شرقی شهر یاسوج در ابتدای جاده ورودی آبشار قرار دارد.

مشهور است که شاهزاده عبدالله (علیه السلام) فرزند امامزاده شاهزاده فرج‌ الله (علیه السلام) است که بقعه آن در دامنه جنوب شرقی آبشار یاسوج واقع شده و به اعتقاد محلیان مزار بی‌ بی حلیمه خاتون (سلام الله علیها) مادر امامزاده عبدالله (علیه السلام) در فاصله دو متری کنار آن بقعه در محل صحن مدفون است.

رودخانه بشار که از ارتفاعات غربی اردکان سرچشمه گرفته از کنار شهر یاسوج می‌گذرد و به طرف شمال غربی امتداد یافته و سرانجام به رودخانه کارون می‌ پیوندد.

آرامگاه بی بی حکیمه(س): آرامگاه بی بی حکیمه (س)، خواهر امامرضا(ع)، که در 80 کیلومتری جنوب شهر گچساران قرار دارد، سالانه میزبان هزاران عاشق اهل بیت عصمت و طهارت از سراسر ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس است.