منو
دفاتر نهاد
تشکل ها و نهادها
لینک های مفیدمناسبت هفته

به همت دانشگاه علوم پزشکی استان؛
برگزاری جشن نفس در یاسوج/447 عمل پیوند عضو در کهگیلویه وبویراحمد انجام شد
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه وبویراحمد گفت: از سال 90 تاکنون 124 نفر مرگ مغزی در استان اهدا عضو شدند، که از این تعداد 447 عضو برداشت و پیوند داده شده که 97 درصد آن موفقیت آمیز بوده است.

دکتر اورنگ ایلامی در جشن نفس، با اشاره به اینکه استان کهگیلویه بویراحمد در کشور مقام اول در اهدا عضو را دارند، افزود: کهگیلویه و بویراحمدی‌ها 141 کبد، 209 کلیه، 25 پانکراس، 14 روده کوچک و 58 قرنیه تقدیم به همنوعان و هموطنان خود در سراسر کشور کردند.

وی اظهار داشت: طبق پرسشنامه های تهیه شده توسط معاونت درمان، این اهدا عضو ها با رضایت 98 درصدی خانواده ها انجام شده که این اقدام انسان دوستانه نشان دهنده رافت و مهربانی هم استانی ها است.

وی با بیان اینکه در ایران هر3 ساعت یک نفر به دلیل کمبود عضو جان خود را از دست می دهند،  تصریح کرد:  هرساله در کشور حدود 20 هزار نفر بر اثر حوادث و سوانح دچار مرگ مغزی شده که از این تعداد 5 تا 8 هزار نفر مستعد اهدا عضو هستند.

دکتر ایلامی ادامه داد: اما متاسفانه تنها 1000 نفر این عمل خداپسندانه را انجام می دهند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان اظهار داشت: هرانسان مرگ مغزی می تواند 8 عضو از جمله کلیه، کبد، پانکراس، روده، قلب و ریه اهدا و جان 8 بیمار نیازمند را نجات دهد.

وی افزود: همچنین می تواند با پیوند 54 بافت و نسج از جمله پوست، استخوان، مفاصل و تاندون ها طی اعمال جراحی پیشرفته، معلولیت ها را رفع نمود.

دکتر ایلامی در پایان با بیان اینکه استان کهگیلویه وبویراحمد در اهدا عضو( نسبت به جمعیت) پیشتاز بوده و مقام اول کشور را کسب نمود، یادآور شد: در اهدا عضو کهگیلویه وبویراحمد، یزد و فارس مقام های اول تا سوم را به خود اختصاص داده که امیدواریم بقیه استان ها شیوه و مشی هم استانی ها را در این زمینه سرلوحه قرار داده و در این امر مهم و خداپسندانه مشارکت داشته تا جان دیگر هموطنان را نجات دهند.

جشن نفس برای اولین بار در کهگیلویه وبویراحمد به همت دانشگاه علوم پزشکی استان و با حضور معاون سیاسی امنیتی استاندار، نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان و جمعی از خانواده های اهدا کننده و گیرندگان عضو در سالن حکیم جرجانی برگزار شد


دکتر اورنگ ایلامی؛ سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد

غلام محمد زارعی؛ نماینده مردم شهرستان های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی

هادی زارع پور؛ مدیر کل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد 

 

                      

فایل ضمیمه:             تعداد نمایش خبر:93                   شماره خبر:١٦٢٨١
امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اطلاعیه
ویژه نامه
شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن
رمضان ماه مناجات و دعا / رمضان پر بود از شور و صفا ماه خالص شدن از کبر و ریا / رمضان ماه رسیدن به خدا
آرشیو ویژه نامه ها
ویدئو کلیپ
کهگیلویه

آمار مراجعه کنندگان به وب سایت

بازدید کنندگان آنلاین:2
بازدید امروز سایت:278
بازدید این صفحه:362042
تعداد کل بازدید:518687

با ما در تماس باشید.

آدرس:یاسوج بلوار شهید مطهری دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
تلفن: 074-33337260