منو
دفاتر نهاد
تشکل ها و نهادها
لینک های مفیداخبار دانشگاه

تقدیر دستیار ویژه رئیس جمهور از دکتر ایلامی
اقدامات دانشگاه علوم پزشکی یاسوج باید برای دیگر دانشگاه های کشور الگو باشد/ وضعیت بسیار خوب استان را حتما گزارش می دهم
دستیار ویژه رئیس جمهور گفت: اقدامات دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در حوزه صیانت از حقوق شهروندی باید برای دیگر دانشگاه ها و بخش سلامت کشور الگو قرار گیرد.

نشست صیانت از حقوق شهروندی با حضور دستیار ویژه رئیس جهمور در سالن اجتماعات استانداری کهگیلویه وبویر احمد برگزار شد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در این نشست با ارائه گزارشی از فعالیت های صورت گرفته دانشگاه گفت: بحث صیانت از حقوق شهروندی از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندان در دانشگاه علوم پزشکی با تاکید بر منشور حقوق شهروندی در قانون اساسی در بنددهای  113 و 121 مسئولیت اجرای قانون اساسی را بر عهده ریاست جمهور گذاشته است.

بهبود کیفیت زندگی مردم در بندهای اول منشور

وی با بیان اینکه  موارد مختلف این منشور در حوزه سلامت سبب بهبود کیفیت زندگی مردم شده است، عنوان کرد: حق حیات، سلامت و کیفیت زندگی یکی از سر فصل هایی است که طبق ماده یک آن شهروندان از حق حیات برخوردار هستند، بگونه ای که حتی نمی توان این حق را از آنها سلب کرد مگر به مواجب قانون.

دکتر ایلامی با اشاره به اینکه یکی از حقوق اساسی شهروندان شایسته زندگی کردن است، ابراز داشت: آب بهداشتی ، غذای مناسب، ارتقای سلامت، بهداشت محیط، درمان مناسب، دسترسی به دارو، تجهیزات و کالا ها، خدمات پزشکی و درمانی منطبق با معیار های دانش روز و استاندارد های ملی و شرایط زیست محیطی مطلوب و سالم برای ادامه زندگی از جمله حقوق شهروندان در خصوص حق شهروندی در حوزه سلامت است.

وی یاد آور شد: حق زنان در خصوص آموزش و مشاوره های مناسب برای تامین سلامت جسمی و روانی در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی به ویژه در دوران بارداری و پس از زایمان که از دوران حساس زندگی بانوان است، از مهم ترین ابعاد منشور صیانت از حقوق شهروندی زنان است.

 سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تاکید کرد: کودکان صرف نظر از جنسیت از هرگونه تبعیض و آزار مصون و از حمایت های اجتماعی متناسب در حوزه های سلامت و مراقبت در مقابل بیماری های روحی، روانی، جسمی و خدمات بهداشتی درمانی برخوردار هستند.

وی اذعان کرد: حق کرامت و برابری انسانی صرف نظر از هرگونه تبعیض ناروا به ویژه در دسترسی شهروندان به خدمات عمومی نظیر خدمات بهداشتی، فرصت های شغلی و آموزشی ممنوع است و دولت باید از هرگونه تصمیم و اقداماتی که منجر به فاصله طبقاتی و ترویج ناروا می شود، جلوگیری کند.

تلاش دانشگاه علوم پزشکی یاسوج برای بهبود کیفیت سلامت شهروندان

وی با تاکید بر اینکه اقدامات دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، شرایط را برای بهبود کیفیت سلامت شهروندان  فراهم کرده است، عنوان کرد: برگزاری همایش کشوری فرصت ها و چالش های استقرار حقوق بیمار از مهم ترین اقدامات دانشگاه در این حوزه بوده که برای اولین بار در کشور، در استان کهگیلویه و بویر احمد برگزار شده است.

وی افزود: برگزاری همایش کشوری حجاب و عفاف در استان، که یک همایش ملی نیز بوده، یکی از اهداف صیانت از حقوق شهروندی به شمار آمده است.

دکتر ایلامی از راه اندازی مجمع خیرین سلامت در استان خبر داد و گفت: این مجمع از ابتدای تاسیس آن در سال 1391 تاکنون مبلغ 15 میلیارد تومان کمک های عمرانی و تجهیزاتی را بدون انحصار کمک های نقدی و اهدای زمین به حوزه درمان استان اختصاص داده است.

وی ابراز داشت: نوبت دهی تلفنی و اینترنتی در کلینیک های درمانی استان با هدف کاهش مراجعه حضوری از دیگر اقدامات دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در این زمینه است.

وی با تاکید بر اینکه وجود دو پایگاه اورژانس هوایی در استان سبب تسریع اقدامات درمانی می شود، گفت: راه اندازی اورژانس هوایی در مناطق سردسیر و گرمسیر با تحت پوشش قرار دادن کل استان کهگیلویه وبویر احمد نیز از جمله فعالیت های مهم صورت گرفته در حوزه سلامت است.

وی یاد آور شد: ایجاد اقامتگاه برای همراه بیماران در بیمارستان شهید بهشتی یاسوج و عملیات اجرایی احداث آن به سبب کاهش مشکلات ارباب رجوع که از مناطق دور افتاده مراجعه می کنند، نیز از اقدامات عملیاتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج است.

دکتر ایلامی از ایجاد سامانه 1590 و 1490 برای پاسخگویی به مشکلات بهداشتی درمانی، دارویی و مسمومیت خبر داد و گفت: این سامانه با فعالیت 24 ساعته پاسخگوی تمامی سوالات شهروندان در حوزه سلامت است.

وی تاکید کرد: افزایش تعداد پزشکان در استان در جهت بهبود سلامت شهروندان نیز از  عملکرد های دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در راستای حفظ حقوق شهروندی است.

وی خاطر نشان کرد: خریداری دو دستگاه یونیت سیار دندان پزشکی برای  ارائه خدمت به مناطق محروم و دور افتاده که امکان دسترسی به مطب دندان پزشکی را ندارند از دیگر عملکرد های مهم صورت گرفته توسط  دانشگاه علوم پزشکی یاسوج است.

وی افزود: وجودMRI  و سی تی اسکن در شهرستان های بزرگ استان، ازجمله دهدشت، یاسوج و گچساران به نسبت استاندارد های بین الملی وضعیت خوبی دارد، به طوری که در دنیا به ازای هر یک میلیون نفر یک دستگاه MRI وجود دارد، در حالی که در استان ما سه دستگاه MRI  به مردم خدمت رسانی می کند.

دکتر ایلامی ابراز داشت: برون سپاری و میز خدمت مستقر در دانشگاه، اینترنتی شدن سیستم  رزرو تغذیه دانشجوها، نصب تابلو منشور حقوق بیمار در بیمارستان ها، نصب صندوق پیشنهادات و انتقادات، حضور هفتگی پزشکان در برنامه پیک سلامت  برای آموزش سلامت و بازدید از منطق دور افتاده و کمتر برخوردار از امکانات از دیگر اقدامات دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در حوزه صیانت از حقوق شهروندی است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: استان ما از محدود استان های کشور است که تمام دانشجویان آن در خوابگاه های ملکی و خودگردان مستقرند، به گونه ای که همه ی دانشجویان این دانشگاه از خوابگاه استفاده می کنند.

تقدیر دستیار ویژه رئیس جمهور از دکتر ایلامی

دستیار ویژه رئیس جمهور  پس از این گزارش دکتر ایلامی که مورد استقبال وی قرار گرفت ،گفت: امروزه شاهد شکل گیری ستاد های حقوق شهروندی در کهگیلوبه و بویر احمد هستیم که با روندی عالی در حال پیشروی است.

دکتر الهام امین زاده افزود: از 29 آذر سال گذشته طبق ابلاغ منشور حقوق شهروندی توسط رئیس جمهور به همه ی استان ها ارسال شد که گزارش حقوق شهروندی هر استان، باید تا 10 اسفند 1395 ارسال می شد.

وی ادامه داد: در این منشور تاکید بر آن بود که تمام اقدامات نباید موظفی و روزمره باشد، بلکه این گزارش های شهروندی باید درباره کارهای اضافی خارج از وظایف روزمره صورت می گرفت.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با 60 دانشگاه علوم پزشکی در سراسر کشور در حال اجرای این منشور ها هستند، عنوان کرد: اقدامات دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در حوزه صیانت از حقوق شهروندی باید برای دیگر دانشگاه ها و بخش سلامت کشور الگو قرار گیرد.

وی ادامه داد: مجمع خیرین، بحث نوبت دهی تلفنی کلینیک های درمانی و بازرسی ها و نظارت هایی که 16 تیم بازرسی در طی 3 هزار ساعت انجام شده، از جمله اقدامات ارزشمند دانشگاه علوم پزشکی یاسوج هستند.

وی تاکید کرد: اورژانس هوایی، احداث اقامتگاه همراه بیمار برای روستاییان، سامانه تلفنی 1590 و 1490 برای مباحث دارویی، درمانی و مسمومیت و یونیت های سیار دندان پزشکی از دیگر اقدامات بسیار حائز اهمیت دانشگاه علوم پزشکی یاسوج به شمار می رود.

بر پایه این خبر وی اضافه کرد: در گزارش هایی که از نحوه عملکرد استان ها برای رئیس جمهور ارسال خواهیم کرد، وضعیت  بسیار خوب استان خصوصا در نحوه شکل گیری ستادها را حتما ذکر خواهیم کرد، زیرا نکته مهم این اقدامات جلوگیری از هرگونه تعارض و موازی کاری است.

به گزارش وب دا: این نشست با حضور دستیار ویژه رئیس جمهور، استاندار، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و جمعی از مسئولان استانی در سالن اجتماعات  استانداری یاسوج برگزار شد.

 خبر؛ کریمی-  حسینی

 

 

 

فایل ضمیمه:             تعداد نمایش خبر:191                   شماره خبر:١٥٦٩٧
امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اطلاعیه
ویژه نامه
شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن
رمضان ماه مناجات و دعا / رمضان پر بود از شور و صفا ماه خالص شدن از کبر و ریا / رمضان ماه رسیدن به خدا
آرشیو ویژه نامه ها
ویدئو کلیپ
کهگیلویه

آمار مراجعه کنندگان به وب سایت

بازدید کنندگان آنلاین:4
بازدید امروز سایت:373
بازدید این صفحه:362090
تعداد کل بازدید:518782

با ما در تماس باشید.

آدرس:یاسوج بلوار شهید مطهری دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
تلفن: 074-33337260